zał. nr 1 Z. Dyr nr 1-2021/22 z dn. 1.09.2021

 

Procedury organizacyjne oraz zasady zapewnienia bezpieczeństwa
w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 od 1 września 2021 roku na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS w związku z pandemią COVID-19

 

Na podstawie wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszej procedurze obowiązują każdego pracownika, nauczyciela , ucznia niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy (lekcyjne, opiekuńcze, konsultacje, rewalidacyjne itd.) rodziców/prawnych opiekunów oraz interesantów szkoły.

§1

Podstawowym celem wdrażanych procedur jest:

1.      Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, uczniom, rodzicom i interesantom przebywającym na terenie szkoły.

2.      Uniknięcie zakażenia pracowników przez osoby z zewnątrz.

3.      Zmniejszenie liczby kontaktów na terenie szkoły.

4.      Maksymalne ograniczenie korzystania z przestrzeni wspólnych.

 

§2

Ogólne zasady bezpieczeństwa uczniowie / pracownicy / rodzice

 

1.      Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. W przypadku dzieci, które mają zdiagnozowaną alergię dróg oddechowych szkoła  oczekuje zaświadczeń lekarskich potwierdzających alergię.

2.      Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

3.      Uczniowie  i pracownicy wchodzą do szkoły w maskach.

4.      Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły mają możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk.

5.      Przy wejściu do budynku szkoły mierzy się temperaturę termometrem przygotowanym dla uczniów, nauczycieli, interesantów.

6.      Opiekunowie odprowadzający dzieci  nie wchodzą  do przestrzeni wspólnej szkoły,

7.      Rodzice uczniów klas 1-3, oczekując na odbiór dziecka przez wychowawcę przed początkiem lekcji oraz na wyjście dzieci po lekcjach  zachowują zasadę dystansu od innych rodziców i pracowników szkoły.

8.      Na terenie szkoły obowiązuje dystans  1,5 m pomiędzy uczniami, pracownikami szkoły, załatwiającymi sprawy administracyjne rodzicami.

9.      Opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

10.  Do szkoły nie ma prawa wejść żadna osoba z zewnątrz. W wyjątkowych sytuacjach w celu załatwienia sprawy administracyjnej pozwolenie na wejście wydaje dyrektor szkoły. Osobę taką obowiązują zasady sanitarne i dystans do pracowników szkoły opisane w tym tygodniu ( maseczka, dezynfekcja rak, 1,5 m dystansu).

11.  Wejście na teren szkoły jest możliwe od strony  osiedla Pod Lipami.

12.  Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania  w przestrzeni publicznej i przestrzeni wspólnej szkoły

13.  Grafik dyżurów obejmuje 3 nauczycieli dyżurujący na boisku oraz 3 nauczycieli dyżurujących na korytarzu podczas przerwy 10, 15, 20- minutowych.

14.  Nauczyciele dyżurujący zobowiązani są do niezwłocznego udania się po lekcji na dyżur na boisku bez potrzeby odkładania klucza i dziennika w pokoju nauczycielskim. Odpowiedzialni są za spokojny powrót uczniów do szkoły na koniec przerwy w kolejności : klasy 4-8, potem I-III LO

15.  Zapewnione są sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

16.  Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostanie odizolowany  w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, a  rodzic/opiekun prawny niezwłocznie powiadomiony o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

17.  Rodzic odbierający dziecko przebywające pod opieką pielęgniarki w izolatce ma prawo  wejść na teren szkoły i udać się do gabinetu pielęgniarki szkolnej, by stamtąd odebrać chore dziecko.

18.  Uczniowie korzystają z jednego wejścia/ wyjścia do/ze szkoły i z dwóch wejść/wyjść na boisko na przerwę zgodnie z wyznaczonym  podziałem klas. Klasy 4-8 wychodzą/wchodzą na boisko/ z boiska wyjściem pomiędzy salami gimnastycznymi, klasy licealne wyjściem głównym, kierując się na swoją część boiska.

19.  Uczniowie spędzają przerwę na części wysokiej  „chodnikowej” BA1 ( klasy 4-8), na części niskiej „parkingowej”BA2 ( klasy 4-8), na części bocznej – „zielonej” BA3 (klasy I-III LO).

20.   Przerwy 10, 15, 20 –minutowe są spędzane na boisku, a 5-minutowe w klasie pod opieką nauczyciela.

21.  Uczniowie korzystają ze stołówki i spożywają obiad wg osobnego grafiku z podziałem na dzień i klasy.

22.  Zajęcia są przeprowadzane w jednej  przypisanej dla danej klasy sali. Uczniowie mają stałe wyznaczone miejsca i nie mogą ich zmieniać. Wyjątkiem jest sala informatyczna, która jest dezynfekowana po każdych zajęciach.

23.   Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, dezynfekcja (przy wejściu do szkoły, przy wejściu do sali po przerwie), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

24.  Na korytarzu szkolnym obowiązują uczniów i pracowników maseczki, które można zdjąć po wejściu do sali i zajęciu miejsca.

25.  Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.

26.  Nauczyciele w klasach I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb ( co około 45 minut ) wg osobnego grafiku.

27.  Grupy będą  korzystać z boiska szkolnego, przebywając na świeżym powietrzu także podczas wybranych lekcji.

28.  Podczas zajęć lekcyjnych stosowane są krótkie przerwy śródlekcyjne.

29.  W salach lekcyjnych w miarę możliwości zachowany jest dystans 1,5 m lub  przegroda z pleksy w wysokości 1 m ( licząc od powierzchni stolika) pomiędzy stolikiem nauczyciela a uczniów. Możliwe jest pozostawienie wolnej ławki w sąsiedztwie stolika nauczyciela.

30.  Nauczyciel ogranicza  przemieszczanie się pomiędzy ławkami uczniów.

31.  Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

32.  Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

33.  Uczniowie korzystają z szafek szkolnych sprawnie, wykonując niezbędne czynności.  Nie tworząc tłoku, oczekują w 1,5 m dystansie na swobodne podejście do szafki.

34.  Uczniowie klas 1-3 korzystają z szafek z podziałem na grupy ustalone przez nauczyciela.

35.  Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.  Organizację świetlicy reguluje osobny regulamin.

36.  Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

37.  Zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy reguluje osobny regulamin.

38.  Pielęgniarka szkolna udziela pomocy uczniom w godzinach swojej pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

39.  W ramach zajęć organizowane są wyjścia w miejsca otwarte: parki, lasy, tereny zielone z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.  Wstrzymane zostają wyjścia i wyjazdy grupowe do  zamkniętych przestrzeni, które uniemożliwiają zachowanie dystansu społecznego.

40.  Wszelkie zajęcia pozalekcyjne organizowane są po zakończeniu zajęć lekcyjnych lub  w godzinach obniżonej aktywności uczniów, w małych grupach, w oddziale klasowym z zachowaniem wszelkich zasad przeciwepidemicznych.

41.  W sytuacji korzystania z sal przez podmiot zewnętrzny, szkoła zobowiązuje go do przeprowadzania dezynfekcji  pomieszczeń, przyrządów, sprzętów  należących do szkoły, wietrzenia pomieszczeń.

42.   Przy wejściu głównym umieszcza się numery telefonów do:

·         właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej: 609 794 670

·         oddział zakaźny: 618 739 295

·         numer alarmowy: 112

·         infolinia NFZ:  800 190 590

§ 3

Odpowiedzialność rodzica/opiekuna prawnego

1.      W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom oraz pracownikom przebywającym w placówce, rodzic/ prawny opiekun zobowiązany jest do:

·         przyprowadzania do placówki dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych,

·         przekazania informacji o stanie jego zdrowia, w tym objawów alergii, okazanie poświadczenia lekarza,

·         zaniechania posyłania dziecka do szkoły, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji, a po zakończeniu odbycia kwarantanny rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest dostarczyć dyrektorowi oświadczenie, iż wszyscy domownicy zostali wyleczeni i pozostają zdrowi. Rodzic ma obowiązek zaopatrzyć swoje dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki oraz na czas przebywania w szkole w przestrzeni wspólnej.

 

2.      Dziecko nie może zabierać do szkoły żadnych zbędnych przedmiotów (zabawki, klocki, czasopisma itp.)

3.      Rodzic zobowiązany jest przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny, aby unikało dotykania oczu, nosa i ust, często myło ręce wodą z mydłem , nie podawało ręki na powitanie, nie przebywało w pobliżu innych dzieci oraz odpowiednio  zasłaniało twarz podczas kichania i kasłania.

4.      Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do odebrania telefonu z placówki lub niezwłocznego oddzwonienia.

5.      Na wezwanie rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego odbioru dziecka.

6.      Wszystkie osoby trzecie wchodzące tylko za zgodą dyrektora do szkoły muszą zdezynfekować dłonie lub zakładać rękawiczki ochronne, mieć zakryte usta i nos oraz nie przekraczać obowiązujących stref przebywania. Poruszają  się  w ciągu komunikacyjnym prowadzącym do sekretariatu w celu załatwienia sprawy administracyjnej.

 

§ 4

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

1.                  Monitoruje się codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

2.                  Przeprowadzając dezynfekcję,  ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

3.                  W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.

4.                  Na bieżąco dba się o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.

5.                  Na terenie szkoły  zapewnione są miejsca/pojemniki do  wyrzucania masek lub rękawic jednorazowych.

6.                  W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga zostają umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć.

7.                  Sale, korytarze wietrzone są co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

8.                  Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostają usunięte lub zabezpieczone. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć są  czyszczone lub dezynfekowane.

 

 

 

§ 5

 

Gastronomia

 

1.      Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności:

a.       Pracownicy kuchni zobowiązani są do zachowania odległości stanowisk pracy (co najmniej 1, 5 m).

b.      Pracownicy, o których mowa w pkt 1. stosują środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.

c.       Każdy pracownik dba o utrzymanie wysokiej higieny, dokonuje mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

d.      Odpady materiałów służących do dezynfekcji oraz zbędne opakowania niezwłocznie po dokonaniu dezynfekcji wyrzucane są specjalne wyznaczonego zamkniętego kosza. 

e.        Pracownicy wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych workiem foliowym koszy znajdujących się poza kuchnią.

2.      Przy stolikach zachowuje się odległość co najmniej 1,5 m pomiędzy osobami spożywającymi posiłki tylko z danej klasy.

3.      Spożywanie posiłków przez uczniów  odbywa się w systemie zmianowym celem zachowania bezpiecznej odległości przy stolikach. Oddzielny wyznaczony czas będą miały grupy: świetlicowa, nauczania wczesnoszkolnego, klas 4-6, klas 7-8 i LO.

4.      Dzieci mogą spożywać posiłki przyniesione z domu w prywatnych pojemnikach. Dopuszcza się spożywanie posiłku przez klasy w salach lekcyjnych zgodnie z zasadami bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

5.      Dopuszcza się spożywanie posiłków- śniadań przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

6.      Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.

7.      Pracownicy obsługi wietrzą pomieszczenie, dokonują dezynfekcji blatów stołów i poręczy krzeseł w jadalni po każdej grupie.

8.      Na stołach nie pozostają żadne dodatki ( cukier, sól, serwetki ).

9.      Uczniowie podchodzą pojedynczo i odbierają posiłek wraz ze sztućcami.

10.  Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.

 

 

 

 

 

 

 

 

§ 6

Pracownicy

1.      Dyrektor:

a.       Zapewnia sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, boiska oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;

b.      Zapewnia płyn do dezynfekcji rąk  umieszczony jest- przy wejściu do budynku, do sal, do sali gimnastycznej, w miejscu przygotowywania posiłków.  Szkoła zabezpiecza pracowników w środki ochrony osobistej, w tym jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne/osłona na usta i nos.

c.       Zapewnia plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia rąk przy dozownikach z płynem;

d.      Zapewnia pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną, zaopatrzone jest w maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk (przed wejściem do pomieszczenia);

e.       Informuje na temat stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wszystkim pracownikom szkoły jak i rodzicom dzieci uczęszczających do szkoły;

f.        Kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi –telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;

g.      Informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły;

h.      Współpracuje ze służbami sanitarnymi;

i.        Instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;

j.        Zapewnia taką organizację, która umożliwi przychodzenie/wychodzenie oraz przebywanie uczniów w szkole, uwzględniając zasady: 1,5 m dystansu społecznego pomiędzy osobami.

2. Każdy pracownik/ nauczyciel szkoły zobowiązany jest:

a.       Postępować zgodnie z przepisami wprowadzonymi procedurami bezpieczeństwa

b.      Stosować zasady profilaktyki zdrowotnej w formie:

o    regularnego mycia rąk mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,

o    kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,

o    unikania skupisk ludzi,

o    unikania dotykania oczu, nosa i ust,

o    unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;

c.       Dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku szkoły, nosić maskę w miejscach wspólnych ( korytarze, hole )

d.      Informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących na chorobę zakaźną u ucznia;

e.       Zachowywać dystans między sobą – minimum 1,5 m;

f.        Unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu.

3. Nauczyciele odbywający zajęcia z uczniami:

a.       Sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – liczba uczniów zgodnie z wytycznymi, objawy chorobowe u uczniów, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;

b.      Organizują przerwy w czasie zajęć zgodnie z potrzebami uczniów, jednak nie rzadziej niż co 45 minut;

c.       Organizują krótkie przerwy śródlekcyjne.

d.      Sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw;

e.       Edukują uczniów z zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły;

f.        Dbają o to, by uczniowie regularnie myli ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, zgodnie z instrukcją wywieszoną przy dozownikach z płynem;

g.      Wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;

h.      Dbają o to, by dzieci z jednej grupy nie przebywały w bliskiej odległości z uczniami z drugiej grupy;

i.        Ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami;

j.        Dbają o to, by uczniowie w ramach grupy nie wymieniali się przyborami szkolnymi, a swoje rzeczy (podręczniki, przybory szkolne) trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze,

k.      Zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m;

l.        Wyrzucają zużyte jednorazowe środki ochrony osobistej do zamykanych, wyłożonych koszy znajdujących się w szkole.

m.    Utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów za pomocą środków komunikacji na odległość.

 

 § 7

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19

1.      W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w środki ochrony i płyn dezynfekujący.

2.      W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, które wskazują na chorobę zakaźną (w przypadku COVID-19 takich jak kaszel, gorączka, duszności), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.

3.      Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.

4.      Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/ opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach.

5.      W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.

6.      Wskazany przez dyrektora pracownik (sekretarz, nauczyciel) kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.

7.      Nauczyciel opiekujący się grupą, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – biurek, krzeseł).

8.      Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.

9.      Rodzice izolowanego ucznia odbierają ucznia ze szkoły przy głównych drzwiach wejściowych do budynku placówki.

10.  Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną  i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.

11.  Obszar, w którym przebywał i poruszał się uczeń  zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.

12.  Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.

13.  Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby je poinformować lub w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

14.  Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.

15.  Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.

16.  W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym
zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

 

 

§ 8

 

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

 

1.      Wszyscy pracownicy znają zasady wynikające  z wytycznych MEiN, MZ i GIS oraz szczegółowe ustalenia w szkole.

 

 

2.      Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

3.      W miarę możliwości pracownicy powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, podlegają rozwiązaniom organizacyjnym minimalizującymi ryzyko zakażenia.

4.      W szkole wyznaczone i przygotowane jest  ( wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.

5.      Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.

6.      W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych  odsuwa się go od wykonywanych czynności, organizuje się czasową izolację luk kieruje do domu,  by skontaktował się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskał teleporadę medyczną).

7.      Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, zostaje bezzwłocznie  poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami, zdezynfekowane powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

g.      W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

·         Ustalone zostaje lista osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

h.      Zawsze w przypadku wątpliwości szkoła zwraca się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.